Kórejská prokuratúra požiadala o vydanie zatykača na šéfa Hyundai Motor Čong Mong Koa pre podozrenie z korupcie a zo sprenevery. Podľa hovorcu prokuratúry pripadá do úvahy trest väzenia až na doživotie.
Obžalovaný, zatiaľ bez zatykača, bude aj Čongov syn Čong Ui-sun, ktorý je riaditeľom dcérskej firmy Kia Motors. Na Slovensku má Kia na jeseň rozbehnúť výrobu áut pri Žiline s pomocou investičného stimulu slovenskej vlády za zhruba 20 miliárd korún.
Čonga prokuratúra obvinila, že z firemných peňazí vyčlenil v prepočte asi 3,2 miliardy korún do tajného fondu, z ktorého v uplynulých mesiacoch firma uplácala vládnych úradníkov a politikov.
"Je to veľmi šokujúce. Medzi vrcholovými manažérmi zavládla panika," povedal hovorca automobilky Hyundai Jake Čang.
Hovorca slovenského ministerstva hospodárstva Robert Beňo situáciu nekomentoval, lebo ju "ešte nemám vyhodnotenú". Hovorca Kie na Slovensku Dušan Dvořák povedal, že "situácia v Kórei nijako neovplyvní projekt Hyundaiu v Žiline".
Hovorca premiéra Martin Maruška povedal, že Mikuláš Dzurinda nebude na zatykač reagovať. Exminister vnútra Vladimír Palko bude vývoj kauzy so záujmom sledovať.
Hovorca bývalého ministra hospodárstva Pavla Ruska Maroš Havran ešte v pondelok pre SME povedal, že k nijakým pokusom o korupciu zo strany predstaviteľov Hyundai/Kia nedošlo.
Opoziční politici zo Smeru a z HZDS tvrdia, že už pri podpise zmluvy v roku 2004 mali pocit, že investičný stimul pre Kiu bol príliš veľkorysý.
Podľa ekonóma SAV Vladimíra Baláža korupčná aféra slovenskú investíciu neohrozí. "Hlavným investorom na Slovensku je Kia, ktorá síce patrí do skupiny Hyundai, ale je samostatnou právnickou osobou," povedal. Problém vidí skôr v tom, že "Kia aj Hyundai sú veľmi zadlžené".
Analytici sa podľa agentúry Reuters obávajú, že zatknutie Čonga staršieho môže spôsobiť vákuum vo vedení firmy a spomaliť jej globálnu expanziu a rozšírenie výroby.
(čtk, reuters, sp, ľja)